Wyszukiwarka
Strona główna > Wsparcie > Implant ślimakowy - pytania i odpowiedzi

Implant ślimakowy - pytania i odpowiedzi

Co to jest implant ślimakowy?

Implant ślimakowy to jedyna na świecie proteza narządu zmysłu. Jak dotąd nie wymyślono przecież sztucznego oka czy implantu pozwalającego odzyskać zmysł mowy. Jest to urządzenie przeznaczone dla osób głuchych oraz w dużym stopniu niedosłyszących, którym aparaty słuchowe nie pomagają.

System implantu ślimakowego składa się z części wewnętrznej – implantu i zewnętrznej – procesora mowy. Procesor mowy odbiera dźwięki z otoczenia, przetwarza je na specjalny kod i przesyła do implantu. Implant, który jest wszczepiany podczas zabiegu do ucha wewnętrznego, odbiera kod elektryczny z procesora mowy i odpowiednio stymuluje zakończenia nerwu słuchowego w ślimaku, dzięki czemu pacjent znowu może słyszeć.

Co jest najważniejsze przy wyborze implantu?

W momencie decyzji o wyborze implantu ślimakowego warto pomyśleć o jego najważniejszych cechach, wykonaniu, łatwości obsługi, nie mniej istotny jest jego wygląd zewnętrzny. Najistotniejsza jest jednak jego niezawodność. Firma Cochlear jako jedyna publikuje raporty o funkcjonowaniu swoich implantów ślimakowych, pacjent może w każdej chwili poprosić o dokładne informacje na temat niezawodności implantów.

Jak będę słyszał / a po wszczepieniu implantu ślimakowego?

Doświadczenia każdego pacjenta po wszczepieniu implantu są trochę inne. Jednak większość osób z implantem powiedziała, że dźwięk poprawia się z czasem i staje się lepszy każdego dnia. Jeśli ktoś używał wcześniej aparatu słuchowego to z pewnością zauważy różnicę. Można to porównać do dźwięku bardziej czystego i metalicznego, z biegiem czasu zaczynamy słyszeć wysokie tony dźwięków, których wcześniej nie słyszeliśmy w ogóle.

Kiedy mogę mieć operację i czego mogę oczekiwać?

Każdy kandydat do implantu ślimakowego jest rozpatrywany indywidualnie. Każde wykonane badanie ma określoną wartość, a każdy ośrodek realizujący leczenie implantami ślimakowymi ma swoje własne zasady i kroki postępowania. Dlatego nie ma prostego przepisu na to, kto kwalifikuje się do operacji a kto nie. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym popularnie zwanym narkozą i nie trwa zbyt długo. Operacja nie boli, nie jest krwawa. W większości sytuacji wykonywana jest zgodnie z uznaną i od lat stosowaną procedurą potocznie nazywaną „delikatną chirurgią”. Podczas operacji chirurg umieszcza część wewnętrzną systemu implantu ślimakowego we właściwym miejscu oraz wprowadza elektrody do ślimaka. Wymaga to ogolenia tylko części głowy za uchem po operowanej stronie oraz delikatnego nacięcia skóry. Rana goi się bardzo szybko (już po około 10 dniach ściągane są szwy), a włosy przecież szybko odrastają.

Ile kosztuje wszczepienie implantu ślimakowego?

Pacjent nie ponosi kosztów związanych ze wszczepieniem implantu ślimakowego, nie płaci również za rehabilitację, wszystkie koszty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Jedyny koszt jak ponosi pacjent to koszt baterii do procesora w trakcie codziennego użytkowania implantu.

Jak wygląda część zewnętrzna implantu, czy jest duża, jaki ma kształt?

Implant ślimakowy składa się z dwóch części, wewnętrznej zwanej implantem ślimakowym oraz zewnętrznej zwanej procesorem mowy. Część wewnętrzna jest niewidoczna ponieważ znajduje się pod skórą. Maja Państwo do wyboru dwa rodzaje procesora mowy: 1.Procesor noszony za uchem, bardzo podobny do aparatu słuchowego 2.Procesor w formie małego pudełka, który kształtek przypomina bardzo mały telefon komórkowy. Zazwyczaj jest noszony za paskiem lub w kieszonce. Wybierany jest przez rodziców niemowląt lub małych dzieci oraz osoby starsze, które chcą mieć do niego łatwy dostęp. Decyzja należy do Państwa.

Czy można uprawiać sport mając implant, czy można pływać i nurkować?

Implant ślimakowy nie ograniczy Państwa aktywności sportowej. Jeśli chcesz pływać wystarczy tylko ściągnąć procesor, dokładnie tak samo jak ściąga się aparat słuchowy przed kąpielą czy pójściem do wody. Część wewnętrzna implantu nie jest narażona na działanie wody. Jeśli chcesz uprawiać bardziej kontaktowe sporty wystarczy, że założysz kask ochronny. Odradzamy jednak uprawiania boksu oraz dyscyplin mogących spowodować uraz głowy. Jeśli chodzi o nurkowanie, to implant ślimakowy firmy Cochlear bezpiecznie wytrzyma ciśnienie do 25 metrów głębokości. Jednak zanim zdecydujesz się na nurkowanie, skonsultuj to ze swoim chirurgiem. Mogą być również inne medyczne czynniki , które pozwolą Ci nurkować lub nie.

Jak długo wytrzymują baterie w procesorze?

Wszystko zależy od tego w jakich warunkach używasz swojego procesora. Jeśli często przebywasz w głośnych i hałaśliwych miejscach wtedy zużywasz więcej baterii. W normalnych warunkach baterie wytrzymują kilka dni.

Jakich baterii używa się w procesorze?

W zausznych procesorach mowy wykorzystuje się standardowe baterie cynkowo powietrzne typu 375 (nieco mocniejsze od tych, które są wykorzystywane w aparatach słuchowych). Istnieje możliwość zastosowania akumulatorów. W procesorach pudełkowych można wykorzystywać baterie paluszki AAA, nieco mniejsze od dobrze znanych i powszechnie używanych paluszków.

Kiedy usłyszę pierwsze dźwięki przez implant ślimakowy?

Pierwsze dźwięki usłyszą Państwo w trakcie pierwszej wizyty, która odbędzie się około miesiąc po operacji wszczepienia implantu. Właśnie wtedy otrzymają Państwo procesor mowy noszony zazwyczaj za uchem bardzo podobny do aparatu słuchowego. Mogą Państwo wybrać procesor pudełkowy noszony w kieszonce na koszuli lub za paskiem od spodni.